Рецепти успіху


Командний менеджмент

Всім зрозуміле слово “команда” якось непомітно стало вживаним навіть у керівників, які є далекими від демократіі. Згадайте: “Я і моя молода команда”. Або пісня  на спортивну тематику” Команда молодості нашоі”, яка чомусь стала гімном украінських соціал- демократів(це ті,що всі призвища на “ -чук”).Отже по- різному сприймають зміст поняття команда всі, хто бажають ії мати. Бажають всі, тому що успіху  досягають ті менеджери, які мають  ефективну  команду.
  В бізнесі це поняття існує давно.В освіті з’явилося зовсім недавно. Для освіти звичне поняття колектив.Чому ж раптом ріднесенький педагогічний колектив став нас не задовільняти, забажалось команди?Звернемось до іх визначення.
Команда-це об'єднання однодумців, які керуються спільною метою, кожний  приймає відповідальність за ії досягнення. Колектив - соціально значима група людей, які об'єднані спільною метою, узгоджено діють для досягнення мети і мають органи самоврядування. Так що не задовільняє в колективі? По- перше, його зв'язують з “гомо совєтікус”, партзборами, парадами тощо. По- друге, колективом важче управляти, бо він більше. А команда… Ну, це коли самі все роблять, ще й начальника захищають!А колектив куди? Поза командою? Тоді як називати тих, хто “поза”? Або увесь колектив - команда? Читала десь, що це блакитна мрія будь-якого менеджера. Але ж фахівці кажуть, що команда не може бути великою ( не більше 20).
А тепер, як створити команду. Можна ії набрати за певними критеріями, які заздалегідь визначені. Але пам’ятайте: вона не повинна бути вашою світою. Кажуть, що  команда повинна бути різноманітною,представленою певним набором командних ролей,інакше вона не буде ефективною( генератор ідей,виконавець,критик та ін.,читайте М. Белбіна).Цей метод називають параметричним. Є ще соціометричний метод: у колективі проводиться опитування, хто з ким хотів би працювати, виконувати певне завдання.Теж пам’ятайте: тільки бажання людей працювати один з одним ще не гарантує ефективності команди.Експериментальний метод полягає в тому, що групі людей дається завдання, в ході його виконання утворюється команда, розподіляються ролі, досягаються цілі. Варіантом цього метода є тренінг teambilding, але за час тренінга ефективну команду створити сумнівно.
  Особисто я є прихильником проектного управління: у  закладі освіти впроваджуються декілька проектів, над якими працюють проектні команди,створені за методикою М.Белдіна.
А рецепт? Будь ласка:успішність команди  залежить від лідера, який довго і наполегливо працює над створенням командного духа!Чуєте?Слово ж таємниче!




Немає коментарів:

Дописати коментар